Ljiljana Vilus Japec, viša restauratorica – tehničarka
Etnografski muzej, Zagreb
ljvilus@emz.hr
Konzervatorsko-restauratorski zahvat na ženskoj košulji
Ženska košulja “rubina” inventarnog broja 21286a smještena je u Zbirci narodnih nošnji Bosne i Hercegovine. Košulja datira s početka stoljeća, s lokaliteta Krepšić kod Brčkog u Bosni i Hercegovini.
Košulja dužine do gležnja izrađena je od domaćeg pamučnog platna bijele boje, istkanog u vezu platna. Prednjica i leđa izrađeni su od po jedne pole platna nabranog u ravnoj ogrlici –ovratniku, koji se nastavlja na prsni otvor. Nabori se protežu leđima i prednjicom od ovratnika do visine struka, a dalje je košulja ravna. Rukavi su široki, izrađeni su od jedne pole platna i sežu do zapešća. Dijelovi košulje (raspor na prednjici, ramena, donji rub rukava, donji dio bočnih stranica te donji rub) ukrašeni su pripletom i raspletom, pamučnom čipkom, vezom s crvenim i crnim pamučnim koncem, staklenim zrnjem u boji, srmenom trakom i viskoznom pozamenterijskom vrpcom crvene boje.
Prilikom pregleda utvrđeno je da je platno u odličnom stanju, osim što je zaprljano prašinom, kao i svi ukrasi osim srmene trake koja je djelomično oksidirala i na tim mjestima je krta i puca. Nakon fotografiranja izvršen je test na postojanost boje na koncu kojim je izrađen vez. S obzirom na to da je test pokazao nepostojanost boje, odlučeno je da se košulja ne tretira mokro u vodenoj kupki nego da se očisti kemijski. Kemijsko čišćenje izvršeno je u kemijskoj čistionici Lemia s kemijskim strojem na alternativna otapala, ugljikovodikovim otapalima.
Prilikom pripreme za čišćenje s košulje je uklonjena srmena traka i viskozna vrpca koje su bile prišivene ručno, kosim bodom i pamučnim koncem.
Srmena traka djelomično je popucala i osipala se prilikom rukovanja. Nakon suhog čišćenja restauratorskim usisavačem, traka je zalijepljena pamučnim platnom koje je obojeno u odgovarajuću boju i premazano Mowilit ljepilom. Namjera je bila nakon lijepljenja rubove trake pričvrstiti šivanjem svilenim filamentom, a pukotine dodatno učvrstiti za podlogu prošivanjem restauratorskim bodom, ali s obzirom na krtost predmeta odlučeno je traku zaštititi oblaganjem u til. Sintetički til obojen je u odgovarajuću boju i srmena traka umetnuta je u sendvič od tila.
Viskozna vrpca oštećena je na mjestima gdje je bila u kontaktu s oksidiranom srmom. Nakon mokrog čišćenja u kupki destilirane vode i Orvus paste te sušenja, vrpca je na mjestima oštećenja umetnuta u sendvič od tila prethodno obojenog u odgovarajuću boju. Na platnu košulje također je došlo do oštećenja na mjestu koje je bilo u kontaktu s oksidiranom srmenom trakom. Nakon čišćenja, mjesto oštećenja podloženo je pamučnim platnom bijele boje i konsolidirano svilenim filamentom restauratorskim bodom. Zatim je košulja nabrana tako da je platno navlaženo destiliranom vodom, rukom su izravnani nabori te su opterećeni vrećicama punjenim nehrđajućim čelikom i tako sušeni na zraku.
Nakon sušenja nabora, srmena traka i viskozna vrpca prišivene su na košulju odgovarajućim koncem i bodom. Košulja je pohranjena u čuvaonici zbirke obložena Tyvek tkaninom.
Slika 1. Detalj košulje prije zahvata. Fotografija: Lj. Vilus Japec.
Slika 2. Detalj košulje nakon zahvata. Fotografija: Lj. Vilus Japec.
Slika 3. Košulja nakon zahvata. Fotografija: Lj. Vilus Japec.