Antička tava sa Zaobilaznice

Borko Vješnica, viši konzervator-restaurator
Arheološki muzej u Splitu
borko.vjesnica@armus.hr

Antička tava sa Zaobilaznice

U Odjel za konzervatorsko-restauratorske poslove Arheološkog muzeja u Splitu, predmet je iz muzejske čuvaonice preuzet 2018. godine zajedno sa skupinom drugih metalnih predmeta s istraživanja na lokalitetu Solin – Zaobilaznica iz 1987. godine. Predmeti su nakon konzervatorsko-restauratorske obrade trebali biti izloženi na izložbi Memento Mori (otvorena 2024. godine), no nažalost, navedeni predmet naknadno je isključen iz koncepta izložbe.
Mjesto pronalaska
Terenski karton (oznaka) navodi da su ulomci pronađeni u zapadnoj nekropoli u prostoriji C, dnevnik broj 6, u zoni III i u sondi Hortus, s datumom pronalaska 22. 3. 1987. godine. Arheološki dnevnik ukazuje da su ulomci predmeta pronađeni u kontekstu s još nizom drugih predmeta: udice, amfore, vaga, ostava novca od približno 50 novčića, što je ukazivalo na kuću trgovca ili na uslužni objekt tipa taberne. Iz navedenog konteksta, starost ulomaka brončane posude sa željeznom ručkom procjenjuje se između 2. i 3. stoljeća poslije Krista.
Zatečeno stanje
Prvim pregledom zaprimljenog materijala bilo je evidentno da se radi o skupini ulomaka istog predmeta; jedan veći ulomak je brončani (dno posude), a od četiri manja ulomka, tri su se isticala zbog drugog materijala – željeza; to su zapravo ulomci ručke posude. Ulomci su bili prekriveni debelim slojem naslaga gareži, tvrde zemlje i korozije. Ukupna težina svih ulomaka prije konzervatorsko-restauratorske obrade iznosila je 1031,51 grama.
Zahvati
Na velikom ulomku brončane posude, kao i na trima manjima, mehaničkim je postupcima (skalpeli i sonde raznih profila) uklonjen taložni sloj zemlje i gareži do izvorne površine. Zbog djelotvornijeg čišćenja površine predmeta, tvrđe taložne slojeve dodatno se močilo mješavinom demineralizirane vode i 95-postotnog denaturiranog etanola. Za detaljnije uklanjanje nečistoća i za poliranje fine tamnozelene patine, na površini brončane tave korištene su 3M abrazivne trake Hand Pad 7447 (abraziv od aluminijeva oksida finog stupnja za čišćenje), proizvođača Scotch-Brite. Tri ulomka željezne ručke strojno su obrađena metalnom četkom od fine čelične dlake te međusobno fiksirane Aralditeom SV 427. Naknadno su istim epoksidnim ljepilom spojeni brončani dio predmeta i željezna ručka. Uslijedila su djelomična toniranja spojeva željezne ručke i brončane tave pigmentima Maimeri. Na koncu, cijela brončana tava sa željeznom drškom zaštićena je otopinom Paraloida B-72 (2 %) u acetonu.
Dimenzije predmeta nakon zahvata
Ukupna dužina posude je 29 cm, a širina 23 cm, dok su unutarnje mjere dna posude po dužini 25 cm, po širini 20 cm i dubini između 3,5 i 4 cm. Širina vanjskog oboda posude je 1 cm, dok je debljina brončanog lima tave 1 mm. Mjere željezne ručke antičke tave su: dužina 24 cm, širina 3 cm i debljina 6 mm. Na koncu, ukupna težina predmeta iznosi 677,75 grama.
Zanimljivo otkriće tijekom obrade
Već tijekom mehaničkog uklanjanja taložnih slojeva s dna brončane tave naišlo se na niz antičkih zakrpa (tzv. tašeli) od tankog lima istog materijala. Posebno je zanimljivo da je razlika uklonjenog taložnog materijala s izvornog predmeta iznosila čak 353,76 grama. Također je zanimljivo da svojim oblikom, dizajnom i mjerama (primjerice, težina modernih tava iznosi od 800 grama pa naviše) današnje tave imitiraju antičke.

Slika 1. Zatečeno stanje predmeta. Fotografija: B. Vješnica.

Slika 2. Tijekom čišćenja taložnih slojeva s izvorne površine predmeta. Fotografija: B. Vješnica.

Slika 3. Brončana tava sa željeznom ručkom po završetku radova. Fotografija: B. Vješnica.

Slika 4. Specifičan detalj – antičke zakrpe (tašeli) dna brončane tave. Fotografija: B. Vješnica.

Podijeli