Konzervatorsko-restauratorski radovi na bilježnici s receptima

Petar Nevžala, konzervator-restaurator
Gradski muzej Varaždin
petar.nevzala@gmv.hr

Konzervatorsko-restauratorski radovi na bilježnici s receptima

Bilježnica s kulinarskim receptima iz obitelji Mire Ilijanić datira s kraja 19. i početka 20. stoljeća. Relativno malen, ali slojevit i zanimljiv predmet građen je od više različitih materijala. Konzervacija-restauracija navedenog predmeta provedena je u cilju njegova izlaganja na izložbi Dobar tek! / Kultura hrane u varaždinskom kraju.
Predmet inventarnog broja GMV KPO 7631 malenih je dimenzija 14 x 9,5 cm, debljine 2 cm. Vanjski dio bilježnice, njezine tvrde korice, izrađene su od kartonske ljepenke presvučene tamnosmeđom kožom. Obje korice s vanjske strane ukrašene su prizorima psa koji leži na prostirki s jedne i stručkom cvijeća s druge strane. Motivi su bogato, ručno izvezeni pređom u boji i višebojnim perlicama za perforiranu papirnu podlogu. Izvezeni prikazi uokvireni su svijetlije smeđom kožnom trakom s utisnutim kružnim uzorcima. Rubni dijelovi tamnosmeđih korica ukrašeni su pozlaćenim utiskom u obliku okvira. Veći dio unutrašnjih stranica ispisan je receptima olovkom i kemijskom olovkom.
Oštećenja na predmetu pretežito su se nalazila s njegove vanjske strane, tj. na samim koricama. Osim sloja prljavštine na cijeloj površini, na nekim mjestima uočen je nedostatak boje na kožnim dekorativnim elementima. Kožni dijelovi korica mjestimično su istrošeni te je vidljiv djelomičan gubitak pređe i perlica na motivu.
Na predmetu je provedeno suho mehaničko čišćenje mekanim kistom. Prljavština koja se nalazila posebice u utisnutim dekorativnim elementima očišćena je vatiranim štapićem i otopinom etanola i destilirane vode. Kožni dijelovi tretirani su vazelinom bez boje i mirisa kako bi se opustili i „nahranili“. Retuširanje je provedeno na kožnim dijelovima gdje je bio vidljiv nedostatak boje akvarel bojama sukladno lokalnom tonu. Zbog nedostatka bilo kakve dokumentacije o izvornom izgledu motiva na vanjskim stranama korica, nije se pristupilo rekonstrukciji nedostajućih perlica i pređa. Rekonstrukcija je izvedena samo parcijalno na mjestima gdje se sa sigurnošću moglo ustvrditi izvorno stanje (plava pozadina na motivu cvijeća). Nedostajuća pređa nadomještena je uz pomoć pH-neutralnog PVA ljepila.
Navedeni konzervatorsko-restauratorski zahvat na predmetu vođen je načelom minimalne intervencije te reverzibilnosti. Predmetu je vraćena vizualna čitljivost te je izložen na izložbi Dobar tek! / Kultura hrane u varaždinskom kraju.

 


Slika 1. Zatečeno stanje predmeta. Fotografija: P. Nevžala.

 


Slika 2. Zatečeno stanje predmeta. Fotografija: P. Nevžala.

 


Slika 3. Stanje predmeta nakon konzervatorsko-restauratorskog zahvata. Fotografija: P. Nevžala.

 


Slika 4. Stanje predmeta nakon konzervatorsko-restauratorskog zahvata. Fotografija: P. Nevžala.

 

Podijeli