Konzervacija-restauracija zbirke lula

Janja Slabe, konzervatorsko-restauratorska savjetnica
Narodni muzej Slovenije
janja.slabe@nms.si

Konzervacija-restauracija zbirke lula

Zbirka lula dio je zbirke pušačkog pribora iz Odjela za povijest i umjetnički obrt u Narodnom muzeju Slovenije. Sadrži 234 lule, a najstarije su iz 17. stoljeća. Prema materijalu, dijele se na keramičke, porculanske, lule od morske pjene, odnosno stive (stiva je mineral sepiolit, higroskopni magnezij-silikat) i drvene lule od breze, javora, kruške, trešnje, hrasta, oraha, šimšira i bijelog vrijeska. Ostali materijali su rjeđi, a metal, osobito srebro, uglavnom se koristi za poklopce i ukrase, izdubljene drvene šipke za cijevi, rog, kost, ebanovina i umjetni materijali za usnike, a kao dodatak razne pamučne uzice, podloge i kutije za lule od kože, baršuna i svile. Neke su lule jednostavne, gotovo bez ukrasa, dok su druge bogato ukrašene urezanim šarama, reljefnim ukrasima, sedefastim ili metalnim umetcima, natpisima i slikama. Istraživanja materijala (optička mikroskopija, infracrvena spektroskopija s Fourirovom transformacijom (FTIR), ramanska mikro spektroskopija (RS) i rendgenska fluorescentna spektrometrija (XRF)) provedena na nekim lulama značajna su za razumijevanje izrade lula. Na konzervatorsko-restauratorski zahvat cjelokupne zbirke odlučili smo se radi pripreme opsežne publikacije i planirane izložbe.
Lule od keramike, porculana i morske pjene bile su dobro očuvane, ali prašnjave. Neke su u prošlosti bile potpuno očišćene, neke su bile nekorištene, a neke su bile prilično prljave s tragovima korištenja na površini i s ostatcima duhana, pepela, katrana i sline iznutra. Samo nekoliko njih je zalijepila nevješta ruka i zahtijevale su cjelovit proces konzervacije-restauracije.
Odlučeno je unutrašnjost lula ostaviti netaknutu i neočišćenu, što omogućuje kasniju analizu i istraživanje ostatka duhana i sline. Očišćene su izvana i vraćena im je izvorna ljepota.
Nečistoće na keramici i porculanu brižljivo su uklonjene štapićima s vatom i vodom s deterdžentom Pril cold-active, etilnim alkoholom ili po potrebi acetonom i potpuno su osušene. Debele naslage katrana uklonjene su mehanički. Na lulama od morske pjene korištena je samo voda i malo deterdženta kako se ne bi oštetila voštana površina. Čišćenje je bilo dugotrajno jer se duhanski katran teško uklanja. Nepravilno zalijepljeni dijelovi porculanskih lula su odlijepljeni, ostatci neprikladnih ljepila i nadopuna su uklonjeni te su ponovno zalijepljeni, a nedostaci su nadopunjeni obojenom epoksi-smolom Araldite 2020. Keramičke lule lijepljene su 25 % – 30 % Paraloidom B-72 u etanolu, a nedostatci su dopunjeni kitom od bolonjske krede i akrilne emulzije Ares 33. Tonirani su akrilnim bojama. Lule s drvom i metalom restaurirale su kolegice mag. Irma Langus Hribar i mag. Nataša Nemeček.

Literatura:
Knez, D. (2024.), Vonj po tobaku – pribor za kajenje iz zbirke Narodnega muzeja Slovenije / The scent of tobacco – smoking paraphernalia at the National museum of Slovenia, Narodni muzej Slovenije, Ljubljana

Slika 1. Dvodijelna porculanska lula s dugom cijevi (foto: T. Lauko)

 


Slika 2. Lula od morske pjene s poklopcem i nosačem od užeta (foto: T. Lauko)

 


Slika 3. Jednostavna keramička lula (foto: T. Lauko)

 


Slika 4. Nevješto zalijepljena porculanska lula (foto: J. Slabe)

Podijeli